Jak wygląda i jak przygotować się do zabiegu terapii manualnej czy osteopatii?

U mnie wygląda to tak, iż na początku zapraszam na krótką rozmowę. To tak zwany wywiad. Wypytuje o przyczyny wizyty, objawy. Pytam, kiedy występują, o jakim nasileniu o jakiej porze dnia. O to jak często pacjent się z nimi spotyka. Pytam o wstępowanie stresu, o sposoby radzenia sobie z nim. O okoliczności w których zaczęły występować poszczególne objawy. O leki, o to jak wygląda jego czy jej dzień. Która strona ciała jest czynnościowo dominująca?

Drugim etapem wizyty są oględziny. Proszę osobę, która do mnie przychodzi by się rozebrała do bielizny. Oglądam ją ze wszystkich stron i jeśli pacjent tego chce, mówię o tym co widzę i co będę chciał sprawdzić by dowiedzieć się więcej na temat postawy ciała czy dostrzeżonych napięć. Czasem proszę o to by przeszedł się kilka metrów by ocenić sposób w jaki się porusza.

Trzecim etapem jest prośba o położenie się i w tej pozycji badam palpacyjnie całe ciało, w leżeniu na brzuchu a potem na plecach. Służy mi to do znalezienia okolic ciała, które obecnie najbardziej reagują na zaistniałą sytuacje.

Kolejnym etapem są badania ciała w okolicach których występuje objaw. Proszę o ruszanie kończynami czy tułowiem w możliwie pełnym zakresie ruchu, sprawdzam jakie są odczucia pacjenta gdy wykonuje sprawiający mu problem ruch za niego. Czy potrafi się rozluźnić? Dzięki tym ruchom, zbieram informacje i wyszukuje test który będzie mówił nam o postępach terapii.

Następnym krokiem jest wykonanie techniki z podejrzanym o osłabienie miejscem w ciele. Staram się wtedy myśleć o fizycznych przyczynach wystąpienia konkretnego konfliktu. Pracuje z układem nerwowym, powięziowym i hormonalnym. Wykorzystuje techniki z terapii manualnej, osteopatii, terapii czsaszkowo-krzyżowej, terapii wisceralnej, neuromobilizacji oraz innych metod pracy z ciałem. Po czym sprawdzam efektywność tego co zrobiłem, prosząc o ponowne wykonanie konkretnego ruchu jak na przykład uniesienie ramienia przodem w górę, skręt szyi czy zrobienie przysiadu.

Tak to wygląda w współpracy ze mną. Robię coś i sprawdzam jak zadziałało, zbieram coraz więcej informacji i wyszukuje gdzie i co może wypływać na konkretny ruch czy odczucie.

Czasem się zdarza, że wykorzystuje również inne techniki. Bywa, że osoby podczas zabiegu, gdy się rozluźnią i poczują bezpiecznie, otwierają się i mówią o historiach z życia, swoich przekonaniach, konfliktach czy problemach. Staram się w tym czasie zadawać odpowiednie pytania, dopytywać o uczucia czy to co dzieje się w tym momencie w psychice danej osoby. Z tymi myślami też na bieżąco pracujemy w poszukiwaniu komfortu i uwolnienia emocji. Po czym tak jak po każdej innej czynności sprawdzam co się zmieniło w ciele na skutek naszej wspólnej pracy. Co ciekawe bywa, że sama odpowiednio przeprowadzona rozmowa zmienia zakresy ruchów, znika dolegliwość bólowa, mrowienie czy ciągnięcie w danej okolicy.

Ostatnim etapem jest zdanie zainteresowanej osobie relacji z tego co zauważyłem, czego się dowiedzieliśmy. Bardzo mi zależy na tym by podpierać swoje słowa jego doświadczeniami z czasu zabiegu. Opowiadam o tym ile czasu może trwać pełna rehabilitacja oraz co się może wydarzyć gdy już będzie w domu. To czas na opowiedzenie o reakcjach po zabiegowych, o tym jak organizm będzie prawdopodobnie reagował na to co zrobiliśmy. Przeważnie zlecam specjalne misje do wykonania w domu nie trwające dłużej niż kilka minut dziennie, lub dotyczące tego by przyłapywać się na swoim nawyku i starać się go powoli zmieniać na korzystniejszy.

Jak przygotować się do takiego zabiegu? Potrzebne będą wcześniej wykonane badania obrazowe, które omówimy podczas rozmowy. Bielizna, która zapewni komfort osobie która będzie badana. Zdecydowanie jeśli jest to możliwe, nie należy brać kilka godzin przed zabiegiem środków przeciwbólowych, bo to zmienia obraz objawów badanych podczas terapii. Zadbać o swój spokój i skorzystać przed zabiegiem z toalety, prysznica i pamiętać o wyłączeniu telefonu.

Po zabiegu można liczyć na senną atmosferę powracając do domu. Jeśli czeka Cię dłuższa trasa, masz kierować samochodem, lepiej poprosić kogoś o wsparcie lub wrócić komunikacją miejską.

Mam nadzieję że trochę rozjaśniłem temat podobnych terapii, tak mniej więcej powinno to normalnie wyglądać. Jeśli zainteresowałem i mogę jakoś pomóc, serdecznie zapraszam.

Janusz Tympalski

Holistic Manual Therapy

Tel. 606341109

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *